Author Topic: ledjni misici  (Read 1475 times)

0 Members i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lawner

• (M) trogodac(-tka)
ledjni misici
« on: Travanj 30, 2011, 07:21:08 am »
kako kod konja razviti ledjne misice. :?....vratio sam se sa terenskog jahanja i primetio da kobila ima ozuljano mesto u predelu zadnjeg unjkasa na kicmi. :(.....izgleda kao da sedlo ne odgovara ali sam onda obratio paznu i primetio da je kicmeni deo u odnosu na misice istureniji.......pogledao sam drugu kobilu i video da je kod nje kicmea "urasla" u ledjne misice .........radi se o galoperki ali ne znam da li je stvar do pasmine.....inace je lepo "omishicena" ali taj deo je izgleda slabiji.........negde sam video da kada se konj  ceshka po stomaku da onda izdize ledja i na taj nacin jaca ledjne misice ali ona uopshte ne reaguje na to  :roll: 
...Hrani ga k'o brata, teraj ga k'o vraga...

Offline Dada

• Konjanistvo novog vremena
  • pepinjer/bedevija
  • “Riding turns 'I wish' into 'I can'.”
    • SPIRIT Open Equestrian Program Inc.
Odg: ledjni misici
« Reply #1 on: Travanj 30, 2011, 11:34:01 am »
Mene su ucili da ledjne misice najbolje razvija hod uzbrdo i nizbrdo, na ne pre strmoj podlozi i okomito na nagib...
ako su lagali mene, lazem i ja vas...

Izrazenost kicme u odnosu na misice moze biti  rasna osobina, pitanje pothranjenosti ili stvarno nedostatak muskulature.... ili sve zajedno u raznim omjerima....

Zdrav razum govori da razvijenost ledjnih misica je povezana sa balansom konja u radu...pa tako konji koji se jasu nedovoljno izbalansirani, od ne bas kvalitetnih jahaca i koji pocnu razvijati bol u ledjima, (a kazu da je spoj, dio kraljznice od rebara do kukova, najslabija tocka konja,) pocinju dizati glavu u radu opiruci se i tako pocinju zacarani krug u kojem ih jahac cima po ustima nastojeci spustiti glavu a oni sve vise izlaze iz kontrole pokusavajuci pobjeci od bolnih ledja, a sve izgleda kao da je konj raspolovljen i da prednje i zadnje noge visu nisu u koordinaciji...
Nadam se da to nije slucaj....Sretno. :)

Offline IgorS

• Global Moderator
  • pepinjer/bedevija
« Reply #2 on: Svibanj 16, 2011, 09:21:27 am »
nije da sam struènjak, ali tako su me uèili oni koji malo više znaju ..

kas u naslonu razvija leðne mišiæe. tada je konj lijepo utegnut i podvuèen, tako da pravilno "radi". ne smije se trenirati duge dionice, bolje je imati kraæe, npr. za poèetak po 5 minuta, pa 10 do 15 sa pauzama. leða su jako važna ne samo zbog žuljeva, veæ zbog cijele konstitucije opæeg zdravlja konja.

ja sam jahao i na "šprun" dok konj nije nauèio naslon. možda bi bilo bolje da se jave oni sa više iskustva. ali, tako mi je bilo najlakše konja dovesti do naslona bez pretjeranog natezanja, a glava i vrat bi bili dosta slobodni. naravno, sjedištem i listovima æeš konja upravljati, ali sam sa šprunom vrlo lako postigao što sam želio.

ne znam da li koristim dobar naziv, ali pod "šprun" mislim na:

dugaèke dizgine koje sam prièvrstio na lijevu stranu kolana, zatim provukao kroz omèu žvale, zatim preko vrata do druge strane omèe žvale i završio do desnog kolana. tako sam imao dizgine koje su mogle spustiti konju glavu, imao dosta fleksibilnosti nego kod martingala....

možda sam i krivo radio, ne znam, znam samo da treba dosta strpljenja i feelinga kod svega, a tek kada konj da naslon onda se može lijepo raditi na leðnim mišiæima...

:)

Offline Katarina

• Sr. Member
« Reply #3 on: Svibanj 16, 2011, 11:27:44 am »
ako ti nema tko pokazati i ne znaš sam saviti konja u naslon, stavi mu ausbindere i lonžiraj ga. za poèetak ga nemoj staviti na prekratko.
primjetila sam da dosta ljudi lonžiranje shvaæa olako i kao glavnu svrhu vide umaranje konja prije jahanja. Lonžiranje je puno više od toga. to je prije svega komunikacija s konjem, pa onda stjecanje radnih navika, disciplina i sl.

Probajte imati "viziju" kako lonžirati konja. Neka to ne bude nekontrolirana jurnjava od tri kruga na jednoj,a petnaest na drugoj ruci itd.
Evo konkretno ja lonžiram mladog konja s ausbinderima (ne prekratko!) i u poèetku ga zagrijavam u kasu na svakoj ruci po deset krugova. Nakon toga na svakoj ruci po deset krugova galopa. Poslije galopa promijenim ruku i napravim pet krugova kasom da malo predahne pa zatim pet galopom i to sve ponovim na drugu ruku. Na kraju mu skinem ausbindere i na svakoj ruci konj napravi po deset krugova kasom da se lagano hladi i mišiæi opuste. Cijelo vrijeme ko papiga ponavljam i derem se kas, galop, hod.

Rezultat je više nego dobar. Konj sluša na rijeè, koncentriran je, veæina mišiæa je u pogonu i rade, svaki put kreæe u pravilan galop (što je jako važno, pogotovo za mladog konja), ne juri ko budala, ima ritam, ravnotežu itd. (Kod ravnoteže pomažu dvije lonže kod konja koji nije dobro izbalansiran, al o tome ako koga zanima).

ja ovako radim s mladim konjima veæ jako dugo i pokazalo se kao dosta uspješno. Naravno tako ne raditm èitavo vrijeme s konjem veæ samo jedan period.
There is no secret so close as that between a rider and his horse

Offline IgorS

• Global Moderator
  • pepinjer/bedevija
« Reply #4 on: Svibanj 16, 2011, 12:42:56 pm »
sa mladim konjima bi lonžiranje trebalo biti obavezno zbog svega gore navedenog.

potpisuje sve

Offline Katarina

• Sr. Member
« Reply #5 on: Svibanj 16, 2011, 06:05:18 pm »
ne znam da li koristim dobar naziv, ali pod "šprun" mislim na

vjerojatno misliš na popularno zvane šlaufcigle. ali s njima treba biti prilièno oprezan. ko ne zna s njima raditi bolje neka ih ne stavlja jer mogu napraviti popriliènu štetu.

po meni je lonžiranje s ausbinderima puno bolja opcija barem dok konju ne ojaèaju vrat i leðni mišiæi te dok "sam sebe ne nauèi nositi".
There is no secret so close as that between a rider and his horse

Offline lawner

• (M) trogodac(-tka)
« Reply #6 on: Svibanj 17, 2011, 08:01:06 am »

ne znam da li koristim dobar naziv, ali pod "šprun" mislim na:

dugaèke dizgine koje sam prièvrstio na lijevu stranu kolana, zatim provukao kroz omèu žvale, zatim preko vrata do druge strane omèe žvale i završio do desnog kolana. tako sam imao dizgine koje su mogle spustiti konju glavu, imao dosta fleksibilnosti nego kod martingala....

ako sam dobro razumeo  :oops:... onaj deo koji ide preko vrata je u stvari dizgin koji jahac drzi

Katarina hvala na iscrpnom uputstvu :)
...Hrani ga k'o brata, teraj ga k'o vraga...

Offline IgorS

• Global Moderator
  • pepinjer/bedevija
« Reply #7 on: Svibanj 17, 2011, 09:40:41 am »
da, to je dizgin, samo što kreæe od kolana preko žvale do ruku jahaèa i opet na žvalu i na kolan sa druge strane.

Katarina je u pravu, treba biti jako oprezna sa time da se ne uèini više štete nego koristi. mene je trener uèio kako da radim sa time, kada je konj u pravilnom položaju, a kada sam radio krivo. nije niti toliko komplicirano, ali ako ne znaš, treba ti mala pomoæ sa strane, da te netko ispravlja dok radiš.

takoðer, treba kombinirati, lonžiranje je primarna stavka, ovo je nastavak, kada je konj veæ razvijen.

Offline Indi

• pepinjer/bedevija
« Reply #8 on: Svibanj 17, 2011, 12:37:50 pm »
Kljuc slaufcigla (ilit njemackih dizgina) je da se popusti isti tren kad konj popusti na principu give-take. Moras prvo bit na nivou gdje imas dobru anticipaciju i reflex za popustit slaufcigel u sekundi kad treba - to je kljuc da se pravilno jasi sa time. I onda ako konj dobro vec nakon par minuta ide kad popustis, treba ostavit opusteno skroz kontakt na slaufcigel i ponovo ga prikupit samo ukoliko zatreba. No o tome smo pisali na temi o izvezicama.

Samo kaj zapravo nema potrebe izvezivat konja kad ga se jasi, nego ga samo treba pravilno gimnasticirat i on ce sam u naslon  :wink:
« Last Edit: Svibanj 17, 2011, 12:41:49 pm by Indi »
Dogs have masters, cats have staff and horses have leaders.

You tell it to a gelding, you ask a mare and you discuss it with a stallion.