Author Topic: Zaprege, zaprezna oprema i tako to ...  (Read 19663 times)

0 Members i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kiara

• pepinjer/bedevija
Zaprege, zaprezna oprema i tako to ...
« on: SIJEANJ 21, 2007, 08:22:47 pm »
Molila bih moderatore da otvore negdje topic o zapregama i opremi za zapregu itd...
Ja neznam kud bih to smjestila...
Trebam pomoć oko toga pa bih htjela da se forumaši koji se u to razumiju raspišu!!!

Ljiljana

• Guest
« Reply #1 on: SIJEANJ 21, 2007, 09:34:04 pm »
Evo Kiara imaš topic, sad samo da se jave naši vlasnici lipicanaca jer a tko će o zapregama ako ne mi  :D  :lol:

Ja doduše nisam još, ali hoću sigurno i u tu branšu. I danas nam se u općoj invaziji posjetitelja na imanju javio i jedan tip sa starim kolima koje hoće prodati ...
Nisam ništa dogovorila, osim da ću ih doći pogledati, a i to je već nešto za početak.

Offline Kiara

• pepinjer/bedevija
« Reply #2 on: SIJEANJ 21, 2007, 09:36:43 pm »
Mi smo kupili fijaker,
samo što ne znam da li  je Bolero ikad vozila...

Pa ljudi  kako priviknuti konja na opremu?
Prvo zaprezanje???
Kako uopće početi???

Koliko su godine bitne, kad je konj prestar da bi ga se naučilo voziti???

Offline Kiara

• pepinjer/bedevija
« Reply #3 on: SIJEANJ 22, 2007, 02:47:32 pm »
Ajde netko...
Bilo tko...

Offline yoyo

• pepinjer/bedevija
« Reply #4 on: SIJEANJ 22, 2007, 03:00:15 pm »
Ja znam kako u Slovačkoj počinju prezati:Dakle stave mu ormu(valjda se tako zove) i umijesto fijakera zakače dasku koja se vuče po podu na koju se stane čovijek,dok ga drugi vodi(mislim na konja) i tako rade tjedan dana i kad ga upregnu,konj je ko beba.To ti je Kiara sve što ja znam o tome !!!
some people are alive only because it is illegal to kill them...:-))

Offline Kiara

• pepinjer/bedevija
« Reply #5 on: SIJEANJ 22, 2007, 03:02:29 pm »
AHA,...i nama su rekli da prvo prikačimo neko drvo...
Ali je fora u tome da se ona užasno boji onog lanca koji ide uz noge...to uopće neda skopčati...

Offline yoyo

• pepinjer/bedevija
« Reply #6 on: SIJEANJ 22, 2007, 03:04:08 pm »
Pa ja nisam vidjela lanac,probaj lanac zamijeniti sa nečim od kože,tj.kožnim remenom,gleč daj stavi sliku tog fijakera pa čemo lakše pričati !!!
some people are alive only because it is illegal to kill them...:-))

Offline Kiara

• pepinjer/bedevija
« Reply #7 on: SIJEANJ 22, 2007, 03:07:51 pm »
Fotić mi je riknuo tako da ništa od slika neko vrijeme...

probat ćemo je lonžirati s opremom, možda se privikne na zveckanje...

jer mi nemamo ormu nego "komot", ne znam kako se to još zove...

Offline Dejan

• (S) konj/kobila
« Reply #8 on: SIJEANJ 22, 2007, 03:15:07 pm »
Kiara, ima tu vec dosta ljudi (u Hrvatskoj) koji ti u tome mogu pomoci, ali na zalost jos je uvijek vise onih koji to rade na silu i kojekakvim grubim metodama, sto je dakako traumaticno za konja, nego onih koji to rade na bezbolan i konju pristupacan nacin.

Mozda bi bilo dobro da se konja posalje kod nekoga tko bi to napravio za tebe. Naravno to kosta, ali mozda je to bolje i jednostavnije rijesenje.

Ako cete to sami raditi, svakako nabavite neka druga kola s dobrom kocnicom, a ne fijaker, jer nije neuobicajeno da se i kola i konj prevrnu i zabiju u drvo i tko zna sto drugo (pogotovo ako ni sami ljudi koji to rade neznaju kako i sto). Isto valja imati jednostavan ham (jeftiniji), ali mora biti dobar i cvrst. Onaj cifrani treba ostaviti za kasnije kada konj zna voziti.

Ako se konja pomalo navikava na ham i na kola, te na teret iza sebe onda tu nema problema i nema prekretanja. No, kod nas kako sam vec rekao obicno se konju odmah metne kompletan ham, upregne se u kola i udri bicem, a onda kuda koji mili moji, cuvaj i spasavaj glavu, a u svemu tome najvise strada, naravno, konj.

Ako postoji stariji iskusniji konj/kobila onda se cesto mladi preze uz tog konja i tako par puta. To ima nesto vise uspjeha (cesto ces cuti da je to JEDINI NACIN) da se konj nauci voziti, a to je samo zato sto nasi ljudi neznaju drugacije.

Mi nemamo domacu literaturu o voznji (malo u Konji Enciklopedija), ali ima puno strucne literature na engleskom i ja ti mogu ponuditi par naslova (moram pogledati doma) od jedne engleskinje koja je to dovela do savrsenstva i konji to tako lako prihvacaju. ALI TO SE NE DOGODI PREKO NOCI, NEGO TO TRAJE DANIMA. Posto se ide malo po malo. Konju se daje i vise nego dovoljno vremena da se upozna sa svakim dijelom opreme i da ga malo nosi (ham se rastavi i dodaje se dio po dio. Kako se konj navikne na nesto doda se sljedeci dio i tako do kraja dok konj ne nosi cijeli ham). To se radi nekoliko dana. Zatim se dodaju komadi drveta sklepani u nekakva kolica bez tockova i dva 'ruda" (kao kod kasaca) da se to konj sam vuce. Oni konje ni ne uce odmah u paru nego sve se radi kao da ce konj samo sam voziti u "cezi".

Malo mije to pre dugacko ovako objasnjavati. Nadam se da sam makar malo nagovijestio o cemu treba voditi racuna. Ako zelite nekoga da to napravi za vas javite se, jer znam jednog gospodina kod Pitomace koji se dugo bavi s time i puno je konja naucio voziti, a proslu nedjelju sam ga bas gledao kako to radi s dva mlada konja (cak sam i malo pomagao oko toga). Mene je to jedno vrijeme vise interesiralo ( i cetveroprezi) pa sam o tome vise ucio onako teoretski iz literature i tu i tamo malo prakticno.

Isto valja voditi racuna da se konj nicega ne boji, jer pod hamom i kolima to sve je puno opasnije nego samo pod sedlom. Moze rudo puknuti i konj se nabije na to i sav razdere, itd. (ovo sam spomenuo samo da svatite da to nije mala stvar).

Inace samo naprijed,  :wink:

Offline Dejan

• (S) konj/kobila
« Reply #9 on: SIJEANJ 22, 2007, 03:21:13 pm »
Vidim da se bas nadopisalo dok sam ja pisao svoj dio. Taj lanac je štranga. One mogu biti od metala (lanac), uzeta (kruto i jako uze), te od koze. ako i je lanac on bi trebao imati koznu futrolu na dijelu koji konju ide uz nogu da ga zastiti.

Da li tvoj konj/kobila da dizati zadnje noge? Konji koji se nedaju dirati po nogama cesto zaziru od strange, jer nisu navikli na pritisak na tome mjestu i nemogu se opustiti, jer misle da ih to napada.  Ako je tako onda prvo s njom treba na tome raditi, a tek onda prezati. Kako kod bilo parkirajte fijeker i nedirajte ga dok ona nebude spremna inace cete ga skupljati po dvoru. Fijakeri nisu bas cvrsti i dosta su krhki, pa je bolje to sve raditi sa sklepanim kolima bez tockova prvo (to cak ni nisu kola nego grane zabijene u tom obliku), a kasnije sa takozvanim gumenjakom (stari platon s gumenim tockovima, ali nesmije biti jako velik i tezak i neka obavezno ima noznu kocnicu - to jako puno znaci).

Offline Kiara

• pepinjer/bedevija
« Reply #10 on: SIJEANJ 22, 2007, 03:24:25 pm »
Ma nije mi ni palo na pamet odmah je zapregnuti,...

Njoj ne smeta komot, ni remenje koje ide po leđima,
Čak je jučer lonžirana s tim, samo se boji onog lanca koji se kopča na rudo..
probat ćemo polako s privikavanjem na lance, znam da to traje danima,
nije mi problam vrijeme imam ga, mogu potratiti i mjesec dana samo na privikavanje na lance,
samo me zanimao način na koji se to raditi...
Ona nije više mlada ima skoro 10 godina.

A ako neće ići onda ćemo je dati nekome da je nauči.

Moju kobilu nitko neće upregnuti i tuči bičem, nema šanse, samo preko mene mrtve...
Nikad je nitko nije tukao, a ni neće...

Strpljiv-spašen kažu, pa ćemo probati...

Offline Kiara

• pepinjer/bedevija
« Reply #11 on: SIJEANJ 22, 2007, 03:28:26 pm »
hm,...noge...

ovisno o raspoloženju...nije dala do nedavno.

Sad od kad ima bolesno kopito se opametila i da dignuti noge na par sekundi...
Ali joj inače oko nogu  i guzice možeš raditi što želiš,
Dirati kud želiš,...sve...

Offline Dejan

• (S) konj/kobila
« Reply #12 on: SIJEANJ 22, 2007, 06:01:48 pm »
Drago mi je cuti da se ne sluzite nasilnim metodama kod rada s konjima. Bravo!

Evo jos jedan mali savjet kako poboljsati to dizanje nogu. Ako svatimo da nam konj neda nogu zbog toga sto se boji za svoj zivot i jos nam uvijek potpuno nevjeruje onda to sve ima vise smisla i znati cemo prilagoditi nas rad s konjem uzevsi to u obzir.

Ovo sam vec na nekoliko mjesta objavio na fourmu ali evo jos jednom. Vazno je stjeci to povjerenje koje nam toliko puno olaksava posao u radu s konjima. Trik je u tome da kada mu vi podignete nogu da mu je i vratite prije nego sto je on cukne vama iz ruke. U pocetku to treba relativno brzo napraviti, znaci digne se noga i odmah se polako spusti dolje. JAKO JE VAZNO NE SAMO ISPUSTITI NOGU DA ZVEKNE O POD. To konju nije ugodno (kao sto nebi ni nama bilo) i vec je to dovoljno da drugi puta neda nogu ili ju nevoljko dize. Vrijeme koliko mi drzimo nogu prije nego ju spustimo na zemlju se polako produzava od djelica sekunde na jednu sekundu, pa na dvije, itd.
Sve dok nam konj opusteno neda nogu ALI NESMIJE NALECI NA NAS. I ovo je u biti slozen i dugotrajan proces i tu toliko toga jos ima, a tesko je to sve ovako na brzinu opisati. Isto tako valja voditi racuna da se konju najavite da cete mu dici nogu. Sto to znaci? Pa to znaci da mu nehvatate odmah za kopito, nego mu rukom krenete odozgora prema dolje po nozi.

Tako se u stvari i pocinje ako konj uopce ne dize noge, znaci prije nego sto bi uopce i mogli mu podici nogu (i odmah ju spustiti dolje prije nego sto je on cukne). U pocetku ce se trzati i micati nogu visoko kod koljena, pa kada se na to navikne vi krenite dolje prema, zapescu, pa sve nize i nize dok nedodete do same kicice, a on vam mirno stoji.

Sada ste spremni za dizanje noge. Cesto je tesko to napraviti taj prvi puta (vi ste ocito vec dobrano uznapredovali pa ce vam biti lakse), postoji nekoliko metoda no to bi sada pre dugo trajalo da sve pisem (ako nekoga interesira moze mi se javiti na PP). Valja uciti konja da vam dize noge na rijec, a kasnije i na pogled (da doslovce vi samo pogledate u kopito, a on dize tu nogu). Jos nesto ako uvijek prvo dignete naprimjer prvu lijevu, pa idete istim redosljedom, konj ce vam vec sam nakon te prve noge dignuti onu sljedecu cim joj se vi priblizite.

Ako se radi s konjem koji je plasljiviji i lako se ritne i/ili propne u pocetku da ga naviknete na dodir koristite umjetnu ruku na stapu (nesto sami mozete smisliti), uvijek valja biti na oprezu. Ovaj vikend sam bas obrezivao kopita dvojici pastuha i jednom kastratu i morao sam dosta vremena provesti s cetverogodisnjim pastuhom jer bi kod zadnje lijeve onako kruzno zamahnuo (znate taj nezgodan zahvat jer je nekada tesko izmaci se u stranu) cim bi ga dodirnuo po zapescu (zglobu), znaci jos nisam ni dosao blizu kicice, a kamoli kopita. Nakon desetak minuta konstantnog diranja na mjestu do kojeg mi je dao da ga diram, svako malo brzo bih rukom preso preko zgloba i uradilo je plodom. Vazno mu je bilo pokazati da ako mu ja i dirnem zglob da cu ga i pustiti i sve ce biti u redu. Dok sam mu prvi puta digao nogu odmah sam ju i spustio i tako mu dao do znanja du cu mu je vratiti. Na kraju mogao sam mu podici tu nogu istegnuti je prema naprijed i obrezati kako treba.

Jos je nesto bilo zgodno u ovom slucaju sva tri konja su prvi puta dizala noge na stalak koji ja koristim da si olaksam pogotovo kod turpijanja i vlasnik nije bio siguran da ce oni to prihvatiti, no nakon sto bih im pokazao stalak i dao da ga ponjuse digo bih im noge prema natrag (ispod njih) kao i inace i tek onda drzeci kopito u svojoj ruci bi se okrenuo i istegao nogu polako prema naprijed i lagano mu je metnuo na stalak. Gazda nije mogao vjerovati da su oni to prihvatili.

No da neidem u beskonacnost, ako vam treba jos nesto bolje pojasniti (ovo pisem stvarno na brzinu) slobodno se javite.  :wink:

E, da naviknite ju na zveckanje lanca. To je isto tako jednostavno, zveckajte lancem kojih 10-tak metara od nje i onda se pomalo priblizavajte. Kada dodete do mejsta na kada se ona pocne meskoljiti vratite se korak u nazad (ili na udaljenost na kojoj nije reagirala na lanac) i ponovo malo naprijed, itd.

U stvari sto god radili s konjem ako to radite malim (malesnim) koracima vec ste pola puta do uspjeha, a tu nasi ljudi najcesce grijesi jer bi sve odmah i na brzinu.

Offline zeljkak

• Full Member
« Reply #13 on: SIJEANJ 23, 2007, 08:10:10 am »
:klap:  :majstor: ... Kad bi svi na taj način radili s konjovima?!

Offline vcanjuga

• (S) konj/kobila
« Reply #14 on: SIJEANJ 23, 2007, 12:29:58 pm »
Mi smo uvijek učili konje voziti tak da je s lijeve strane bila kobila koja je već znala voziti, a s desne smo zapregnuli kobilu koja se učila. I krenuli smo na vožnju prvo po makadamskim putevima gdje nema automobila, a postepeno smo povećavali udaljenost i težinu ceste. Bitno je da je lijeva kobila jako iskusna i snažna da može zadržati smjer i tempo.