Author Topic: Umjetna oplodnja  (Read 15740 times)

0 Members i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline KAIROS

• (S) konj/kobila
Umjetna oplodnja
« Reply #60 on: Srpanj 30, 2008, 03:47:38 pm »
čuj ja ti nešto kemijam u tom smjeru za slijedeću godinu pa ak hoćeš jav mi se - sigurno ću 2 umjetno oplodit no ne zbog ludost već nemrem najti odgovarajuće pastuhe na tržištu...
najljepše fotografije su u srcu...

Offline KAIROS

• (S) konj/kobila
Umjetna oplodnja
« Reply #61 on: Srpanj 30, 2008, 03:49:41 pm »
inače kobilu možeš za pripust probat uspavat i dodatno restriktirat pa ak se onda baci na zemlju i veli ne dam - moraš prihvatit poraz

Offline mm1982

• Full Member
Umjetna oplodnja
« Reply #62 on: Srpanj 30, 2008, 04:19:29 pm »
E Kairos baš sam si mislila doć do tebe da te pitam više o tome jer ja baš nemam znanje o tome a znam da si ti stalno u tome po pitanju uzgoja i pripusta.
Pa se možemo dogovoriti da se i ova umjetno oplodi iduće godine jer baš nisam sklona nekim drugim kombinacijama.....
Ovi ljudi s kobilom  znaju samo zavezat kobilu i pustit pastuha....
Vidimo se....uskoro!

Offline Zan

• pepinjer/bedevija
Umjetna oplodnja
« Reply #63 on: Srpanj 31, 2008, 11:00:45 pm »
pa kobila koja je nemirna  i rita i kod umetnog oplodavanja treba da se veže jer če drugčije stradat veterinar.
Ak ste pripuštali i kobila nije pustila pastuvu-onda niste pogodili vreme jer se nije terala-bilo prerano ili prekasno
a svugde se kobila veže da slučajno ne povredi pastuva jer se može dogoditi da poslije dobi strah i neče skakati
Kod nas par veterinara radi umetno -ali to nije tako jednostavno-ak radiš sa svežom spermom nesme biti starija od 12 sati a sa smrznutom moraš imati komoru sa dušikom koji se mora promjeniti svakih 7 dana da ostane sperma ok
najednostavniji je normalni način i najeftiniji :twisted:

Offline kebir

• pepinjer/bedevija
Umjetna oplodnja
« Reply #64 on: Kolovoz 01, 2008, 12:32:40 am »
a svugde se kobila veže da slučajno ne povredi pastuva jer se može dogoditi da poslije dobi strah i neče skakati
 Jest ti baš i to neko muško. :)
Tebe sam naèinio bez premca! Sva blaga svjeta leže medju tvojim oèima. Ti èeš pod svoja kopita baciti neprijatelje, a prijatelje èeš nositi na svojim ledjima.BORIÈKI ARAPSKI KONJ-PASMINA.

Offline mm1982

• Full Member
Umjetna oplodnja
« Reply #65 on: Kolovoz 01, 2008, 09:53:02 am »
Iskreno ne znam dal je bila spremna kobila i dal se je uopće tjerala....ja zadnji put nisam bila prisutna ali predzadnji put su kobilu svezali s čim su stigli...bilo je gadno za gledat a uz to našli su pastuha koji je bio puno manji od kobile tako da nije ni mogao pravilno skočit na nju.Oko njjih je stajalo petorica muškaraca i deralo se i navlačilo pastuha tako da je to dodatno stvaralo pritisak konjima!
Kako je to izgledalo nije ni čudno što je skoro ubila čovjeka...vjerojatno od tada i ona ima šokove.....
Zato sam ja i došla na ideju da se umjetno pripusti da ne strada ili kobila ili netko od ljudi!

Offline KAIROS

• (S) konj/kobila
Umjetna oplodnja
« Reply #66 on: Kolovoz 01, 2008, 09:53:34 am »
dragi zan nemoj se brinut - mi imamo adekvetnu stojnicu i stručnu ekipu, a i kobila kod umjetne oplodnje se gleda toliko često da joj takva prčkanja postaju rutina
neki jednostavno u nedostatku odgovarajućeg pastuha nemaju drugog izbora

Offline mm1982

• Full Member
Umjetna oplodnja
« Reply #67 on: Kolovoz 04, 2008, 04:03:38 pm »
Vlasnik kobile hoće sad pripustit kobilu iako mu ja govorim da je bolje iduće godine u proljeće ali on inzistira tako da moram sad vidjet gdje i kako! Ima li tko kakvu ideju odakle da krenem jer nemam baš previše vremena...
Što se mene tiće bolje je čekat ali kad on želi šta mu ja mogu nego samo mogu pokušat pomoć!
Jučer sam saznala da je kobila pripuštana sad u proljeće i taj sport ga je koštao oko 1000 eura s obzirom na to da je kobila bila i mjesec dana na pripustu u nekoj štali.....ali ništa od toga....pastuh nije ni skakao nego jedanput bez uspjeha....
Bojim se kemijat s prirodnim pripustom da opet ne dođe do okršaja pa vas molim ako ima tko informaciju gdje mogu najbrže dobit informacije oko  pripusta na umjetni način da mi javi!

Offline ljerka

• (M) trogodac(-tka)
Umjetna oplodnja
« Reply #68 on: Kolovoz 04, 2008, 05:16:10 pm »
CENTAR ZA REPRODUKCIJU U STOČARTSVU HRVATSKE d.o.o.
ZAGREB, Planinska bb,  tel: +385 1 2441 411,  fax: +385 1 2441 027    KRIŽEVCI, Potočka 20,  tel: +385 48 718 700,  fax: +385 48 718 683
Imaju i na veterini na porodiljstvu svoju ekipu pa se može pitati i tamo. Već 1994. su osjemenjivali na Lemešu u Križevcima i imali smrznutu spermu, pa vjerujem da to rade i dalje. Ali pitanje je imaju li i druge sperme osim hladnokrvnjaka. Imali su Smokeyevu, ali kažu (bar nama) da je više nema, no on je i tako bio kasač pa vam to ni ne pomaže. Pitaj!
Netko  je ranije spomenuo praksu u Koprivnici i katalog pastuha.
Znam neke kolege koji bi sigurno mogli osjemeniti ako vlasnik nabavi spermu, mogu pitati.
U Konjima u oglasima nude spermu više pastuha, možda oni mogu preporučiti i tko da to obavi.
Međutim samo tako ići u to je, bojim se, isto prerizičan trošak. Kobilu treba prvo pregledati i  ustanoviti da je sposobna za oplodnju, tj zdrava i kontrolirati ciklus, tek tada se može osjemeniti. Ako ima neki problem sa ciklusom, tjeranjem, ovulacijom, a ne samo "u glavi", ili kakvu infekciju ili patološku promjenu to svakako treba prvo sanirati.

Ljerka